broj 20, godina IX,
rujan 2002.
 
 
       
 
Često se u javnosti čuje kako je Međimurje vodom bogato područje. Što to znači?!? Koje vode spadaju u to bogatstvo, i da li taj jedinstveni zaklad polako trošimo, ili pak ga budućim generacijama ostavljamo kao resurs za nadolazeća stoljeća života na Zemlji?!?
BOGATSTVO VODA U MEĐIMURJU
Fakt prvi: Površinske vode Međimurja

Rijeka Drava
Rijeka Drava najveća je pritoka Dunava s ušćem u Republici Hrvatskoj, na riječnom kilometru (rkm) 1382,3 Dunava, kod naselja Aljmaš. Drava izvire u Toblaškom polju, 1192 metra nad morem, u južnom Tirolu u Italiji (Pusterthal). Nakon 20 km toka kroz Italiju, ulazi u Austriju pa Sloveniju, a u Hrvatsku ulazi na svojem rkm 322,8. Ukupna dužina rijeke Drave iznosi 749 km. Svojim tokom kroz Hrvatsku, Drava tvori široku aluvijalnu dolinu, te pritom većim dijelom toka čini i hrvatsko-mađarsku granicu. Sektor od zajedničkog interesa je na potezu od ušća Mure u Dravu pa do Osijeka.

Ukupna površina sliva Drave iznosi 41.238 km2, dok je površina drvaskog sliva u Republici Hrvatskoj 7.015 km2, a sam oblik sliva je izdužen. Godišnja visina oborina na slivu Drave varira od 660 do 1530 mm, s tim da je količina oborina veća na gornjem dijelu sliva.

Rijeka Drava ima pluvijalno-glacijalni (kišno-ledenjački) vodni režim i karakterizira ga mala vodnost zimi, a velika u drugoj polovici proljeća i ljeti. Tako se najmanji protoci Drave javljaju u siječnju i veljači, dok se velike vode javljaju u svibnju, lipnju i srpnju, uslijed otapanja snijega i leda te pojave godišnjih maksimuma oborina. U posljednjih pet godina došlo je do odstupanja od gore navedenih podataka, kada su se kiše velikog intenziteta pojavile u listopadu (1993. i 1998. godine) što je dovelo do pojave maksimuma godišnjeg vodostaja, te su tijekom cijelog navedenog razdoblja bile provođene mjere obrane od poplave.

Srednja protoka Drave u Hrvatskoj kreće se od 315m3/sec na granici sa Slovenijom, pa sve do 555m3/sec na ušću u Dunav. Drava je u svojem gornjem toku do Maribora u Sloveniji izrazito alpska rijeka, a u donjem toku nizinska, s puno meandara i sprudova.


Rijeka Mura
Mura izvire u Austriji, ispod visokih Tura na nadmorskoj visini 1.753 metra. Nakon 390 km toka u Austriji dolazi do slovensko-austrijske granice kod mjesta Spidfeld, na rkm 129.6. Odatle, pa do mjesta Radenci, rijeka Mura je granična rijeka između Austrije i Slovenije. Od Radenci do Gibine, Mura protječe kroz Sloveniju, a od Gibine, s djelomičnim prekidima, čini slovensku-hrvatsku granicu. Kod mjesta Novakovec u Međimurju, tromeđa je Hrvatske, Slovenije i Mađarske; nakon toga slijedi još ušće Krke u Muru, odakle je do ušća u Dravu granična rijeka između Hrvatske i Mađarske.

Dužine rijeke je 519,20 km. Površina cijelog slivnog područja je 14.304 km2. Ukupna površina slivnog područja što potpada pod Sloveniju i Hrvatsku iznosi 9.581 km2. Godišnja visina oborina pada od izvora prema ušću. Na izvoru iznosi od 1250-1500 mm, do je na ušću Mure u Dravu skoro dvostruko manja, i iznosi 800 mm. Najčešći visoki vodostaji javljaju se u svibnju i lipnju, uslijed otapanja snijega i leda, dok se najviši visoki vodostaji javljaju u srpnju i kolovozu. Najmanje protoke su u prosincu, siječnju i veljači, kad nema otapanja snijega i leda.

U svom gornjem toku, Mura je izrazito brdska rijeka, dok je u Sloveniji i kod nas brežuljkasto-ravničarska, s puno sprudova i meandara. U svom donjem toku rijeka Mura ima relativno malo pritoka, (Šćavnica s desne obale, i Krka s lijeve). Nizvodno od Krke, pritječu još Trnava i Principališ. Vodnost Mure je prilično velika.


Slivno područje Međimurja s pripadajućim vodotocima
Slivno područje Međimurja nalazi se u međurječju Mure i Drave, te međudržavne granice s Republikom Slovenijom, i obuhvaća površinu od 735 km2. Gotovo cjelokupni prostor slivnog područja Međimurja prirodno je omeđeno područje te čini jedinstvenu hidrografsku cjelinu. Najveći dio područja nalazi se u Međimurskoj županiji (729,5 km2), dok samo manji dio (oko 5,5 km2) pripada Općini Legrad, koja je sastavni dio Koprivničko-križevačke županije.

Promatrani prostor moguće je podijeliti na dva osnovna tipa reljefa; brežuljkasti u gornjem i nizinski u donjem Međimurju.

Gornje Međimurje ima izrazite osobine niskog pobrđa čije apsolutne visine ne prelaze 350 metara (Robadje 339 m.n.m., Juraj na Bregu 320 m.n.m.), a nastavka su reljefno izrazitijih Slovenskih gorica. U morfološkoj slici dominira blago valoviti, destrukcijskim izloženi, tipični rebrasti reljef, sličan reljefu prigorja.

Donje Međimurje karakterizira nizinski reljef. To je prostor aluvijalnih (naplavnih) dolina, blago nagnutih prema istoku, u smjeru otjecanja glavnih tokova Mure i Drave.

Iza Mure i Drave, po veličini najveća tekućica u Međimurju je Trnava, koja nastaje od više manjih potoka čiji su izvori u brežuljkastom gornjem Međimurju. Prije izvođenja melioracijskih radova na području s lijeve strane, pritjecao joj je potok Gorčica (ili Goričica), sada Lateranlni kanal, a u donjem toku u Trnavu se ulijevaju s lijeva Bošćak i Korenica (sada kanal Muršćak), a s desne strane Kopanec. Trnava se sjeveroistočno od Goričana ulijeva u Muru.

U donjem je toku potok Trnava ostatak najstarijeg toka rijeke Drave. Prije nekoliko desetljeća, Trnava se ulijevala u Dravu istočno od Donje Dubrave. Kako se Drava pomicala prema jugu, tako se Mura premještala jugozapadno svojom bočnom erozijom, osobito u sektoru Letenja, gdje je presjekla potok Trnavu. Danas Trnava utječe u Muru kod Goričana, a ostali presječeni dio nekadašnje Trnave od Goričana do istočno od Donje Dubrave (odnosno do ušća u Dravu) dobio je ime Bistrec.

Potok Trnava ima cca 250 km2 oborinskog područja, od kojeg je cca 75 km2 brdskog, s izgrađenim glavnim kanalima drugog reda; Bošćak, Muršćak i lateralni kanal oko Čakovca. Potok Trnava odvodi kako površinske i podzemne vode svog nizinskog dijela, tako i vode bujičnih potoka Dragoslavec, Gorčica i Hrebec (Pleškovec).

Potok Bistrec ima cca 110 km2 površinu oborinskog područja i odvodi višak površinskih i podzemnih voda sa svojim glavnim izgrađenim kanalima drugog reda, Vidovečki Bistrec, Kotoripski kanal i Veliki Berek.

Gornje Međimurje obuhvaća površinu od 24.320 hektara i tipično je bujično područje. Bujice brdskog područja Međimurja pripadaju niskogorskim bujicama s dosta dugim bujičnim tokovima, a ulijevaju se uglavnom u melioracijske kanale.

 
  Stupanj sigurnosti vodoopskrbnog sustava u sljedećem razdoblju ovisiti će o provođenju zaštitinih mjera za očuvanje kvalitete i količina sadašnjih crpilišta i uključivanje novih.  
 
Fakt drugi: Podzemne vode Međimurja

Rijeka Mura i Drava u izravnoj su hidrauličkoj vezi s podzemnim vodama. Izgradnjom višenamjenskih postrojenja mijenja se tečenje u rijekama, a to se odražava i na stanje podzemnih voda.

Na bogatstvo podzemnih voda upućuju brojna hidrogeološka istraživanja za potrebe izgradnje hidroenergetskih objekata, istraživanja za današnja vodocrpilišta, istraživanja za eksploataciju ugljena i nafte. Hidrogeološka istraživanja pokazuju da u dijelu Međimurja ima obilje podzemne vode, što omogućava sustav vodoopskrbe koji će odgovarati suvremenim tokovima društveno-gospodarskog razvitka Međimurja.

Mura i Drava alpske su rijeke, i na njihov vodni režim utječe otapanje snijega u gornjem toku rijeka. Kako se snijeg dugo otapa, jer se nalazi na različitim visinama, to utječe na izjednačenost protoka i na veliku vodnost rijeka u proljeće i ljeto. Mura i Drava bogate su vodom u razdobljima kad su u mnogim našim rijekama niski vodostaji. Takav režim utječe na stanje podzemne vode.

Na području Međimurja u dolini Drave nalazi se vodonosni kompleks naslaga koji je dio velike hidrogeološke jedinice ravničarskoga područja izgrađenog od stijena kvartarne starosti. Budući da sadržava podzemnu vodu koja je po kvalitativnim pokazateljima pogodna za opskrbu, pripada prvoj hidrogeološkoj zoni.

Generalni smjer kretanja podzemne vode približno je paralelan s tokom rijeke Drave, korito koje je usječeno u krovini vodonosnog kompleksa. Podzemna je voda u neposrednoj hidrauličkoj vezi s Dravom. Opća je karakteristika vremenska i prostorna izmjena prihranjivanja podzemnih voda iz površinskog toka i dreniranje podzemnih voda duž rukava i korita Drave. Pri visokim vodostajima Drave intenzivno se prihranjuju podzemne vode. Drugi izvor prihranjivanja podzemnih voda jest infiltracija oborina. Premda je stupanj istraženosti terena različit, može se na osnovi dosadašnjih radova ocijeniti da je taj dio Međimurja bogat podzemnim vodama i da zalihe podzemnih voda premašuju potrebe razvoja Međimurja.

U odnosu prema dravskoj, murska nizina zaostaje, kako širinom tako i debljinom šljunkovito-pjeskovitih naslaga. Podzemna voda u hidrauličkoj je vezi s površinskom vodom u rijeci Muri.

Glavna izvorišta pitke vode izdvojene su hidrogeološke cjeline dravske i murske nizine, gdje vodonosnik čine kvartarne šljunkovito-kvartarne naslage. Prema procjeni, bogatstvo tih vodonosnih obzora premašuje potrebe Međimurja. Ipak će stupanj sigurnosti vodoopskrbnog sustava u sljedećem razdoblju ovisiti o provođenju zaštitinih mjera za očuvanje kvalitete i količina sadašnjih crpilišta i uključivanje novih. Sve promjene na površini izazvane izgradnjom regulacijskih odvodnih kanala i elektroprivrednih objekata, pa urbanizacija i poljoprivreda, reflektiraju se na kapacitete crpilišta i na kvalitetu vode. Zbog toga je potrebno na prostoru murske i dravske nizine zaštiti sadašnja crpilišta i istražiti lokacije i kapacitete novih izvorišta kako bi se njima prilagodila buduća prostorna rješenja područja. S obzirom na to što su rijeke Mura i Drava u izravnoj hidrauličkoj vezi s vodonosnim razinama, kvaliteta riječne vode može biti jedan od činitelja ograničavanja eksploatacije. Treba učiniti sve da se zaštite vode Drave i Mure.


Fakt zaključni

Iz svega navedenog, vidljivo je da Međimurje ima vodeni resurs, a sustavna istraživanja pokazuju da je i relativno očuvan. Ipak, potrebno je uprti sve snage da ga racionalno iskoristimo i očuvamo, kako za potrebe Međimurja, tako i za moguću prodaju onim regijama koje su doslovce žedne. Jer, stanovništvo, industrija i poljoprivredna proizvodnja u Međimurju ne (pre)poznaju nedostatak vode kao ograničenje, ali su baš ti sektori svojim djelovanjem ograničenje učinkovitoj zaštiti svih voda na krajnjem hrvatskom sjeveru.

Ivan Cerovec, ing. i Vladimir Novak, dipl.ing.

 
  homepage | pretplata | arhiva | e-mailovi | nakladnik | linkovi